Westlake Dominate New Zealand’s Secondary School Cross Country Championships


One week after claiming seven out of nine titles at the Auckland Secondary Schools Cross Country Championships, the Westlake Cross Country team travelled to Rotorua for the highly anticipated New Zealand Secondary Schools Championships. The field of over 950 athletes from 120 schools took part in a variety of individual and team races held at the Agrodome – it was the first time in the annual cross country event’s 43-year history to take place in this area – Ngati Whakaue Tribal lands.

IMG_8208Racing against the best athletes in the country, Westlake lived up to its reputation of being one of the top performing Cross Country schools in the country, winning two of the three individual national titles as well as four from six titles on offer in the team events. The junior teams took out four of the four titles available in the national tournament!

Having finished runner-up for the last three years after winning the title in the 2012 junior event, Westlake Boys 2014 Sportsman of the Year, seventh form student Dan Hoy, took out top spot in the senior event, clocking a time of 19:22 for the 6km distance.  Dan ran at the font of the field for the entire race, before attacking on the penultimate hill of the final lap, deservedly taking gold to finish off his Secondary Schools Cross Country chapter in style.

After his third podium placing last year, fourth form student Murdoch McIntyre made it two wins for Westlake Boys, taking the junior boys race by four seconds from the silver medallist.  Murdoch’s winning time was 13:19 for the 4km distance.

New Zealand Secondary Schools Cross Country Champs
Saturday 18 June 2016 – Rotorua

IMG_8300Summary:
Westlake won two of the three Individual Titles

  • Junior Boys 4000m – Murdoch McIntyre
  • Senior Boys 6000m – Dan Hoy

Westlake won four out of the six titles in the team events – four out of four in the Junior Grades

Year 9 Boys

Three Person Team – Winners and  Six Person Team – Winners

Jude Darby 9th
Blair Hill 10th
Matt Gould 22nd
Arsh Kazi 29th
Ben Lewis 32nd
Max Johnson 52nd

Three Person Team Six Person Team
Westlake Boys 41 penalty points

Wellington College 56 penalty points

Hamilton Boys High School 68 penalty points

Macleans College 74 penalty points

Napier Boys 82 penalty points

Westlake Boys 154 penalty points

Wellington College 159 penalty points

Auckland Grammar 253 penalty points

Hamilton Boys High School 308 penalty points

New Plymouth Boys 323 penalty points

Junior Boys

Three Person Team – Winners and Six Person Team Winners

Murdoch McIntyre 1st
David Moore 15th
Stuart Hofmeyr 20th
Josh Spraggon 23rd
Nikola Sovljanski 29th
Daniel Robertson 36th

SSXCC16_006604

Three Person Team Six Person Team
Westlake Boys 36 penalty points

Auckland Grammar 45 penalty points

New Plymouth Boys 57 penalty points

Wellington College 61 penalty points

Palmerston North Boys 87 penalty points

Westlake Boys 124 penalty points

Auckland Grammar 167 penalty points

New Plymouth Boys 225 penalty points

Wellington College 308 penalty points

Kings College 462 penalty points

Senior Boys

Three Person Team – Runners-up and Six Person Team – fifth place

Dan Hoy 1st
Joseph Clark 11th
Bradley Hall 40th
Euan Grigor
Oscar England
Lawrence Gao

Three Person Team Six Person Team
Hamilton Boys 42 penalty points

Westlake Boys 52 penalty points

Sacred Heart College 57 penalty points

New Plymouth Boys 73 penalty points

St Bede’s College 77 penalty points

Sacred Heart College 235 penalty points

Hamilton Boys 284 penalty points

New Plymouth Boys 309 penalty points

Wellington College 327 penalty points

Westlake Boys 124 penalty points

New Zealand Secondary Schools Cross Country

Regional Teams Relay

Sunday 19 June 2016 – Rotorua

Teams consist of the five top runners from a region, with each runner running 2000m.

Participating Regions: Auckland, North Harbour, Wellington, Counties Manukau, Waikato Bay of Plenty, East Coast North Island, Taranaki, Wanganui, Canterbury, Tasman, Southland, Otago, Wellington.

North Harbour Teams

Year 9 Boys (4/5)
Jude Darby, Blair Hill, Matt Gould, JJ Weston and Callum Hockey (Rangitoto)

Junior Boys (5/5)
Murdoch McIntyre, David Moore, Stuart Hofmeyr, Josh Spraggon, Nikola Sovljanski

Senior Boys (4/5)
Joseph Clark, Bradley Hall, Euan Grigor, Max Rickards, Sam Caldwalter (Mahurangi Bay)

Results

Junior Boys – Champions
The Team of five Westlake Boys defeat all 13 regional teams!

Year 9 Boys – Runners Up 

Senior Boys – Fifth Place 

North Island Secondary Schools Track and Field Championships


1-3 April 2016, Mount Smart, Auckland

Results

Anthony Nobilo 1st Senior Hammer Throw 53.47m
Anthony Barmes 1st Intermediate Hammer Throw 62.20m
Joseph Clark 1st Open 2000m Steeplechase 6:17.95 (PB by 13 seconds)
6th Senior 3000m 8:59.75 (BP by 10 seconds)
Jude Darby 2nd Junior 800m 2:05.43 (PB)

New School Record by 2 seconds

2nd 1500m 4:23.33 (PB by 7 seconds)
Stuart Hofmeyr 3rd Intermediate 3000m 9:16.25 (PB)

Stuart raced older boys and will be in the same grade again next year.

6th 1500m 4:17.78 (PB)
Murdoch McIntyre 4th Intermediate 3000m 9:19.03

Murdoch raced older boys and will be in the same grade again next year.

Matt Gould 5th Junior 1500m 4:36.00 (PB)
5th 3000m 10:18.36 (PB)
Kiardyn Hatch 6th Junior 200m 24.98
Bradley Hall 7th Senior 1500m 4:13.14 (PB)
8th 3000m 9:02.70 (PB by 9 seconds)

Running Events: 11 personal best times shared between 7 boys