New Zealand Representatives


Westlakers who have represented New Zealand at full Senior Level

SPORT/NAME YEARS DETAILS
Athletics
Paul Amey 1990 NZ Representative Triathlon Commonwealth Games
Badminton
Kerrin Harrison 1982 – 1992 Commonwealth Games/Olympic Games
Nick Hall 1994 – 2002 Commonwealth Games/World Championships
Antonio Gargiulo 1998 Kuala Lumpur Commonwealth Games
Ethan Haggo 2008 NZ Men’s Thomas Cup Team
Henry Tam 2009 NZ Men’s Thomas Cup Team
Dylan Soedjasa 2016 NZ Men’s Thomas Cup Team
Nicco Tagle 2016 NZ Men’s Thomas Cup Team
Basketball
Paul Ogilvy 1982 – 1985 Tall Blacks
Kirk Penney 1999 Tall Blacks
Thomas Abercrombie 2008 Tall Blacks
Jarrod Kenny 2008 – 2009 Tall Blacks
Corey Webster 2009 Tall Blacks
Robert Loe 2009 Tall Blacks
Tai Webster 2012 Tall Blacks
Jack Salt 2013 Tall Blacks
Boxing
David Wickenden 1990 Commonwealth Games
Cricket
Willie Watson 1986 – 1994 Black Caps
Justin Vaughan 1992 – 1997 Black Caps
Lou Vincent 2001 – 2008 Black Caps
Andre Adams 2001 – 2007 Black Caps
Paul Hitchcock 2002 – 2007 Black Caps
Brent Bowden 2000 – International Umpire
Cycling
Josh England 2002 – 2004 NZ Representative Oceania Games
Fencing
David Winchester 1998 Commonwealth Games
Football
Brian Armstrong 1962 – 1965 All Whites
Ronny Armstrong 1971 – 1983 All Whites
Robert Ironside 1987 – 1993 All Whites
Tony Lochhead 2003 – 2010 All Whites
Neil Jones 2004 All Whites
Shaun van Rooyen 2008 NZ U23 Olympics
Thomas Smith 2009 – All Whites
Deklan Wynne 2014 – All Whites
Moses Dyer 2015 – All Whites
Sam Brotherton 2015 – All Whites
Golf
Kevin Chung 2004 NZ Eisenhower Team
Richard Lee 2007 World Championship Team
Scott Johnson 2009 Four Nations Cup NZ Representative
Gymnastics
Umesh Perinpanayagam 2000 NZ Representative
Misha Koudinov 2005 – 2009 Commonwealth Games, World Championships, 1966 HP Jonhston Judge at three World Championships
Hockey
Steve Edwards 2008 – 2010 NZ Black Sticks
Nick Wilson 2009 NZ Black Sticks
Joseph Bartholomew 2009 NZ Black Sticks
James Coughlan 2010 NZ Black Sticks
Cory Bennett 2013 NZ Black Stick
Judo
Ryan Jeffery 2013
Martial Arts/Karate
Shane Leggett 1999 World Championships
Mountain Biking
Rod Hill 2005 Oceania Games
Orienteering
Thomas Reynolds 2010 NZ Men’s Team
Rowing
Mike Stanley 1978, 1980 – 1984 World Championships/Olympic Games
Barrie Mabbott 1980, 1982 -1984, 1986 World Championships/Olympic Games
Andrew Hay 1982 – 1983 World Championships/Olympic Games
Brett Hollister 1984 Olympic Games
Eric Verdonk 1986 – 1992 World Championships/Olympic Games
Richard Jennings 1991 Reserve World Championships
Eddie Dunn 1997 World Cup/World Championships
Craig Harper 1998 World Championships/Olympic Games
Bobby Kells 2013 World Championships
Finn Howard 2015 World Championships
Michael Brake 2015 World Championships
Rugby
Frano Botica 1986 – 1989 All Blacks Maori All Blacks (1985-1989)
Dean Kenny 1986 All Blacks and Maori All Blacks (1984-86, 1988)
Ron Williams 1988 – 1989 All Black/Fiji 1995
Nick Evans 2004 – 2007 All Backs
Luke McAlister 2004 – 2009 All Blacks and Maori All Blacks (2005, 2010)
Rugby League
Frano Botica 1991 – 1993 NZ Kiwis
Vinnie Anderson 2003 – 2006 NZ Kiwis
Rugby Sevens
Nick Evans 2002 All Blacks Sevens
Luke Hamilton 2009 All Blacks Sevens
Sailing
Graham Catley 1972
Rex Lamb 1973 – 1977 NZ OK Dinghy Interdominion Champion and OK Dinghy Representative
Keith Dickson 1975
Chris Dickson MBE 1980 Americas Cup
Grant Beck 1980 World Wind Surfing Masters Champion (1982)
Olympic Coach – Bruce Kendall (1984 – 1992) and Thomas Ashley (2008),
NZ Yachting Head Coach (2004)
Hamish Wilcox 1983 – 1984 World 470 Championships NZ Men’s Representative
John Cutler 1988 – 1992 Olympic NZ Representative Finn Class Bronze Medal
Simon Daubney 1992 Olympic Representative
Don Cowie 1992 – 2004 Olympic Representative
Michael Bullot 2001 World Laser Radial Champion
Alistair Gair 2001 World Laser Radials
Dean Barker 2003 – 2010 Americas Cup 2003 – 2010, 2004 Olympic Games
Hamish Pepper 2004 Olympic Representative
Thomas Ashley 2008 World Champion and Olympic Champion Board Sailing
Shooting
Rod Hill 2010, 2012 ,2014 Pacific Regional Championships Rimfire and Centerfire disciplines
Surf Life Saving
Duane Dalton  1998
Swimming
Nick Sanders 1990 – 1992 Commonwealth and Olympic Games
John Steele 1990 Commonwealth Games
Cameron Gibson 2002 – 2006 Commonwealth Games, World Championships and Olympic Games
Glenn Snyders 2006 – 2010 Commonwealth and Olympic Games
Mark Herring 2006 – 2008 World Championships and Olympics 2008
Tennis
Dan Willman 2001 – 2001 Davis Cup
Adam Thompson 2006 – 2009 Davis Cup
Touch
Sean Law 2015 Touch Blacks
Trampolining
Sam Bernard 2007 NZ Representative at Australasian Championships
Volleyball
Craig Waller 1987 – NZ Men’s Team and Deputy Headmaster
Grant Bindon 2000 – 2008 NZ Men’s Team
Sam Frankham 2004 – 2006 NZ Men’s Team
Water Polo
Stephen Knights 1984 – 1988 NZ Men’s Team
Carl Ainley 2006 – 2007 NZ Men’s Team
David Broome 2007 NZ Men’s Team
John Love 2007 – 2009 NZ Men’s Team
Chris Broome 2007 NZ Men’s Team
Nick Grieve 2007 NZ Men’s Team
Owen Chambers 2014 NZ Men’s Team
Jonny Clarke 2014 NZ Men’s Team

Westlakers who have represented Internationally at full Senior Level

SPORT/NAME YEARS DETAILS
Cricket
Terry Crabb 2001 Denmark
Maxwell O’Dowd 2015- The Netherlands
Rugby
Lalovi Tafua 1987
Mike Stanaway 1997-1999 United States of America
Michael Harris 2012 Australia
Taione Vea 2013 Tonga
Rugby Sevens
Rodd Penney 2004 England
Shooting
Malcolm Cooper 1984 – 1988 England – Double Gold Medal winner Olympic Games
Softball
Joshua Cooke 2013 Tonga

New Zealand Age Group Representatives 2014

Sport Name Team
Athletics Hamish Gill Long Jump
Athletics Triathlon Dan HoyMatthew Roets (not selected)
Henry Morrison Jones (not selected)
World Youth Olympics to ChinaSprint Champs Canada
Sprint Champs Canada
Badminton Niccolo Tagle
Oscar Guo
NZ U18
NZ U17/U15
Baseball Caleb Rona NZ U15
Basketball Matt Freeman
Jackson Stent
Jaylen Gerrand
Issac Leatoa
Thabo Manyere
NZ U18/Junior Tall Blacks
NZ U16
NZ U16
NZ U16
Beach Volleyball Greg Vuketts
Greg Nimmo
Greg Vukets
2014 Mt Maunganui

NZ U18 Indoor/NZ Beach

Board Sailing  Finn Croft World Youth Olympics Nanjing
Gymnastics  Dominic Bigsby U15 Australian Championships
Hockey Benji EdwardsChad James
Mitchel Ottow
NZ U18 to Australia
NZ U18 to Australia
NZ U18 to Australia
Lacrosse Jung Hyun Lee
Mitchell Fickling
Ben Callister
NZ U18
Rugby Brendan Bond NZ Schools Top 45 trial
Squash Mathew Lucente
Rafa Yam
Australia U15
Non travelling reserve
Table Tennis Victor Ma NZ Team World Champs Barbados
Touch Danyon Morgan Puterangi NZ U19
Trampoline Caleb Barr Australian Champion
Ultimate Alex Cassidy
Harry Crean
Billy Armstrong
NZ U19 World Champs Italy
Water polo Patrick Chambers
Jarvis Jensen
Ethan Thomas
NZ U18
NZ U16
NZ U16

New Zealand Age Group Representatives 2013

Sport Name Team
AFL Josh Copeland NZ U16 Hawks Team
Athletics Hamish Gill NZ Athletics (New Zealand Champion)
Basketball Jack Salt NZ Tall Blacks
Josh Howe NZ Tall Blacks trial squad
James Moors NZ U14 (Captain)
Matt Freeman
Jackson Stent
NZ U17
Jaylen Gerrand
Matt Freeman
NZ U18
Jack Salt
Josh Howe
NZ U20
NZ U20 and World 3 on 3 U19 Basketball Championships
BMX Max Macready
Ryan Berney
NZ U16(World Elite Men’s rider)
Football Judd Baker
Sam Brotherton
NZ Secondary Schools
Nick Sugden
Tamupiwa Dimairo
Judd Baker
Stuart Holthusen
NZ U17 World Cup
Golden Boot Football World Cup Qualifiers
Meysum Shafahi NZ U17
Hockey Cameron Stobie NZ U18 (goal keeper)
Judo Bradley Wong NZ Champion Senior Boys’ Under 45kg Division
Rowing Marty Davenport
Cameron Webster
NZ Junior World Championships
Squash Sion Wiggin NZ Secondary Schools
Touch Sean Law
Callum Law
NZ Secondary schools Tournament teamNZSS Tournament team
Touch Zae Wallace NZ U15 Development – Boys
Callum Law
Sean Law
Matt Phillips
NZ U17 Development – Boys
Danyon Morgan-Puterangi NZ U17 Development – Mixed
Ultimate Frisbee Billy Armstrong
Alex Cassidy
Harry Crean
Ryan Greaves
Jack McBride
NZ U19
Volleyball Greg Vukets NZ U19
Water Polo Mitchell Goff
Tamati Harris
NZ Secondary Schools
Jarvis Jensen
Ethan Thomas
NZ U15
Patrick Chambers
Logan Hohaia
Andre Jackson
NZ U17
Mitchell Goff NZ U18 and U19
Wrestling Jarrad Brown Placed at NZSS Senior Boys NZ team selection
Yachting Trent McGregor
Tom Fyfe
Josh Handa
Finn Croft
Optimist Worlds29er World ChampsTechno World Champs
Trent McGregor
Nick Croft
OptimistSail board